Menüü

Naiselikkuse eri väljundeid on maailmas loendamatu hulk. On neid, kelle jaoks naiselikkus väljendub hoidmises ja neid, kelle jaoks hoitud olemises, on neid, kelle jaoks see väljendub pehmuses ja leplikkuses, teise jaoks kirglikkuses ja kompromissituses, ning kolmandaid, kes näevad sügava naiselikkuse ilminguna võimet ka suurimate tragöödiate järel mitte murduda, vaid läbi valu avarduda ja ikka edasi minna. Kõik need ja paljud teised on võrdselt tõesed vastused. 

Naiste elujulguse ja -rõõmu kasvatamise tähtsusest hakkasin aru saama juba kirjandustudengina, mil soouurimuse ja naisajalooga esmakordselt kokku puutusin.  Lisaks on mind alati paelunud teadmised kogukondadest, kus kõige olulisemateks otsustajateks olid kõige vanemad ja elutargemad naised, kus naiste maailmanägemine ja elukogemus on olnud sügavalt au sees ka terve hõimu saatuse üle otsustamisel.  Nagu oli see kunagi paljudes põlisameerika hõimudes.  See pani mind mõistma, et ka tänapäeval tuleb just naisi toetada ja rõõmuga täita. Sest kui naine on täidetud, on täidetud ka kõik teised tema ümber.

Tänaseks on need tõdemused vormunud maailmavaateks, mille võiks lühidalt kokku võtta inglise vanasõnaga “happy wife, happy life”(välja arvatud see, et ma ei pea silmas vaid abielunaisi). Usun tõesti vankumatult, et kui naine tunneb ennast mõnusalt, austab end päriselt, väljendab oma isikupära ja oskab just endale omasel moel lõbutseda, õitseb kogu elu tema ümber. Ja nagu mu kogemus on näidanud, on loovkirjutamine suurepärane võimalus kõiki neid oskusi mänguliselt ja turvalises õhkkonnas ikka ja jälle (taas)avastada. Niimoodi oma hääle ja olemusega üha paremat kontakti saada. 

🌳

Minu hea koostööpartner ja mõttekaaslane, fotograaf Birgit Varblane on samuti jõudnud oma praeguses eluetapis ja töös just naisekeskse lähenemiseni: “Ma olen oma fookusesse valinud naised. Ei, ma tegelikult ei saa nii väita. Pigem on olnud see vastastikune äratundmine, võiks öelda, et see tee isegi valis minu. Olen nüüdseks aru saanud, et naised tunnevad ja tunnetavad hoomamatult palju. Alustasin teadlikult naiselike sessioonide pakkumisega naiste endi kodudes, sest ideaalis on ju oma kodu kõige turvalisem paik. Uksed, mis mulle avanema hakkasid, (sise)maailmad, kuhu mul pilk lubati pöörata…”teraapiline” oli kommentaar, mida kõige sagedamini kuulma hakkasin. 

Fotograafias lubab naiselt naisele kogemus suuremat intiimsust ja usaldust. Mõnikord vähem sõnu ja seeläbi siiski rohkem mõistmist. Kõiki küsimusi ei peagi küsima, sest me lihtsalt teame ilma küsimata. Juhtub, et pildistamisprotsessi käigus võib üks küsimus tuuletõmbe pauguna kinni lüüa selle juba natukenegi praokil ukse maailma, milleni südames oleks soovinud tolle naise puhul jõuda. Ja mida naine soovinud avada. Taktitunne on minu olulisim tööriist. See on vähemalt sama oluline kui kaamera.”

Ning meie Birgitiga kutsume teid juba 14.-16. oktoobril Pillapalusse, kus toome kokku foto- ja sõnakunsti ja kuni 12 eriti põnevat naist, kellega koos avastada oma minapilti nii fotos kui sõnas. Kogume eelseisvaks sügistalveks jõudu ja elurõõmu ja anname üksteisele head nõu. Ikka loovalt ja lustlikult. Lisaks muule saad nädalvahetuselt kaasa luuletusi ja professionaalse portreefoto. Vaata lähemalt sündmuse kohta siit.

Ja oma osalemissoovist anna teada aadressile berit@biblionaut.ee. 

Kohtumiseni!

© 2024 Berit Kaschan. Kõik õigused kaitstud